Swiss Peak RCS recycled TPU Watch
From
€59.00
without imprint
| Unitprice without imprint | €66.65 |
|---|---|
| Net total: | €66.65 |
| Gross total: | €79.31 |
Product number:
A23-P330.851
Inventory:
Product information "Swiss Peak RCS recycled TPU Watch"
Modern high performance watch with 1.28" round fast responsive full touch screen to track your activities all day long. With high resolution display. Made with RCS (Recycled Claim Standard) certified recycled TPU armband and zinc alloy frame. Total recycled content: 23% based on total item weight. RCS certification ensures a completely certified supply chain of the recycled materials. Features include: Step count, calories, distance, multi-sport (24 types) tracking alarm clock, heart rate tracking, blood pressure monitoring, sleep monitor calendar updates. Notifications: SMS, Facebook, Skype, WhatsApp, Twitter etc. Compatible with Android 4.4 and IOS 8.0 and above. IPX 68 water and dustproof. BT 5.0. Standby time of 25 days and working time up to 7 days. Including clip charger to charge the watch. Packed in FSC® mix kraft packaging. Item and accessories 100% PVC free.
HasBluetooth: True
PVC free: true
HasBluetooth: True
PVC free: true
| Colour: | black (± PMS Black) |
|---|---|
| Brand: | Swiss Peak |
| Compliance: | Conform Radio and telecom equipments directive 2014/53/EU, Conform Hazardous substances directive 2011/65/EC & 2015/863, Material safety data sheet available, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform Phtalate content, Conform Battery transportation safety directive UN38.3, Air transport certificate used for air shipment, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Certificate of Recycled Claim Standard |
| Customs Tariff Number: | 9102120000 |
| Custom sleeve possible: | Yes |
| Diameter: | 46mm |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 23 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 10mm |
| Length: | 262mm |
| Material: | Recycled TPE, Aluminium |
| OuterCartonDimension: | 51 x 22 x 36 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 50 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 10.4 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 9.7 |
| Outer carton dimensions: | 51 x 22 x 36 cm |
| Packaging Information: | Gift box |
| Weight: | 64g |
| Width: | 47mm |
Login