Shara 240 g/m2 Aware™ recycled apron
From
€10.68
without imprint
| Unitprice without imprint | €11.68 |
|---|---|
| Net total: | €11.68 |
| Gross total: | €13.90 |
Product number:
A34-11333290
Inventory:
Product information "Shara 240 g/m2 Aware™ recycled apron"
The Shara apron is made of 240 g/m2 70% recycled cotton and 30% recycled polyester making it thick and sturdy, and comfortable to wear. It features 2 adjacent pockets (each 22 x 20 cm), and a 1 metre tie-back closure. The apron incorporates Cyclo® recycled fibres where they use pre-sorted waste that determines the colour of the yarn. These fibres do not only reduce the demand for virgin resources but also exhibit a commitment to a circular life, embodying the essence of reducing waste and promoting a closed-loop system. Each apron also comes with an Aware™ tracer. This innovative feature allows users to trace the origins and journey of their item through a QR code, enhancing transparency in the supply chain and fostering a stronger connection between the product and its production process.
| Colour: | Black |
|---|---|
| Brand: | Unbranded |
| Country of Origin: | BANGLADESH |
| Customs Tariff Number: | 6211431000000000000000 |
| Eco: | Yes |
| Length: | 1000mm |
| Material: | Recycled Polyester Recycled cotton, 240 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 38 x 58 x 30 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 50 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 14 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 13.3 |
| Outer carton dimensions: | 38 x 58 x 30 cm |
| Weight: | 295g |
| Width: | 700mm |
Login