Sayan men's half zip anorak hooded sweater
From
€58.40
without imprint
| Unitprice without imprint | €63.74 |
|---|---|
| Net total: | €63.74 |
| Gross total: | €75.85 |
Product number:
A34-39472823
Inventory:
Product information "Sayan men's half zip anorak hooded sweater"
The Sayan men's half zip anorak hooded sweater – a unique combination of performance and style. The anorak design combines fashion and function seamlessly, featuring a quarter zip for versatility in layering. Made from a 350 g/m² blend of polyester and Sorona® knit. The Sorona® fiber enhances the jacket's eco-friendliness by incorporating a sustainable element without compromising on performance. The contrast fabric on the front panel, made of 280T ripstop nylon, adds to the design with its durability and texture and is the ideal location to showcase your brand. Whether you're embarking on an outdoor adventure or simply navigating your daily routine, the Sayan hooded sweater effortlessly combines fashion with function.
| Colour: | Steel grey |
|---|---|
| Size: | L |
| Brand: | Elevate |
| Country of Origin: | BANGLADESH |
| Customs Tariff Number: | 6101309000000000000000 |
| Eco: | Yes |
| Gender: | Male |
| Material: | Knit of 85% Polyester and 15% Sorona®, 350 g/m2, Contrast fabric, 280T ripstop of 100% Nyl |
| OuterCartonDimension: | 60 x 38 x 2 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 15 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 16 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 15.2 |
| Outer carton dimensions: | 60 x 38 x 2 cm |
| Outlet: | Yes |
| Weight: | 820g |
Login