Ruby men’s organic recycled full zip hoodie
From
€44.58
without imprint
| Unitprice without imprint | €48.68 |
|---|---|
| Net total: | €48.68 |
| Gross total: | €57.93 |
Product number:
A34-37510495
Inventory:
Product information "Ruby men’s organic recycled full zip hoodie"
The Ruby men's organic recycled full zip hoodie – this hoodie showcases a blend of eco-conscious features that redefine modern fashion. With a soft brushed interior, it ensures a cozy feel. Made from a 280 g/m² blend of organic cotton and recycled polyester.
| Colour: | Navy |
|---|---|
| Size: | 2XL |
| Brand: | Elevate |
| Country of Origin: | BANGLADESH |
| Customs Tariff Number: | 6102209000000000000000 |
| Eco: | Yes |
| Gender: | Male |
| Material: | Knit of Organic cotton Recycled Polyester, 280 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 40 x 30 x 61 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 20 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 13 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 12.35 |
| Outer carton dimensions: | 40 x 30 x 61 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Individual polybag () |
| Weight: | 610g |
Login