Rackpack Original
From
€11.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €11.95 |
|---|---|
| Net total: | €11.95 |
| Gross total: | €14.22 |
Product number:
A24-W00344
Inventory:
Product information "Rackpack Original"
Rackpack Original: a wine gift box and a wine rack in one. Rackpack is a wooden gift box for a bottle of wine that turns into a wine storage rack. Not only does the Rackpack help your bottle stand out from other hostess gifts, but it can also be transformed from a carrier to a wooden wine rack by simply turning some hinges. It can be configured in various ways to store three, six or even 12 bottles of wine. Rackpack: a wine gift box made of FSC 100% certified wood with a new second life! • suitable for one bottle of wine • 8-10 mm FSC 100% certified pine wood • wine not included. Packed individually.
| Colour: | Wood |
|---|---|
| Brand: | RackPack |
| Certificates: | FSC |
| Country of Origin: | CN |
| Customs Tariff Number: | 4421999999 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 400mm |
| Length: | 110mm |
| Material: | FSC® wood |
| Number of pieces per pallet: | 160 |
| OuterCartonDimension: | 40 x 26 x 44 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 10 |
| Production time: |
- on the side (max 50 x 50 mm), laser engraving CO2: Production time 8 working days after final approval - on the side (max 50 x 50 mm), tampo print: Production time 5 working days after final approval - individual name (max 50 x 50 mm), laser engraving CO2: Production time 8 working days after final approval |
| Weight: | 540g |
| Width: | 115mm |
Login