Apollo long sleeve unisex polo
From
€26.18
without imprint
| Unitprice without imprint | €28.63 |
|---|---|
| Net total: | €28.63 |
| Gross total: | €34.07 |
Product number:
A34-39550553
Inventory:
Product information "Apollo long sleeve unisex polo"
The Apollo unisex long sleeve polo offers a classic and sophisticated look, made from 245 g/m² piqué knit in 100% cotton for year-round wear. It features pick-stitch detailing for a refined finish, with self-fabric neck tape for durability and side slits with self-fabric inserts for added mobility. A heat transfer main label ensures label-free comfort. Equipped with AWARE™ traceability technology, this polo includes a digital product passport for verified transparency.
| Colour: | Navy Blue |
|---|---|
| Size: | L |
| Brand: | Elevate |
| Country of Origin: | BANGLADESH |
| Customs Tariff Number: | 6105100000000000000000 |
| Eco: | Yes |
| Material: | Piqué knit of 100% Cotton |
| OuterCartonDimension: | 42 x 60 x 30 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 30 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 14 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 13.3 |
| Outer carton dimensions: | 42 x 60 x 30 cm |
| Weight: | 379g |
Login