Apollo 245 g/m² long sleeve unisex half zip polo
From
€28.80
without imprint
| Unitprice without imprint | €31.48 |
|---|---|
| Net total: | €31.48 |
| Gross total: | €37.46 |
Product number:
A34-39551904
Inventory:
Product information "Apollo 245 g/m² long sleeve unisex half zip polo"
The Apollo unisex long sleeve with half zip is made from 245 g/m² piqué knit in 100% cotton for year-round wear. It features refined pick-stitch detailing, with self-fabric neck tape for added durability and side slits with self-fabric inserts for enhanced mobility. A heat transfer main label ensures label-free comfort. Equipped with AWARE™ traceability technology, this garment includes a digital product passport for verified transparency and sustainability.
| Colour: | black |
|---|---|
| Size: | XL |
| Brand: | Elevate |
| Country of Origin: | BANGLADESH |
| Customs Tariff Number: | 6106100000000000000000 |
| Eco: | Yes |
| Material: | Piqué knit of Cotton |
| OuterCartonDimension: | 56 x 40 x 25 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 30 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 12 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 11.4 |
| Outer carton dimensions: | 56 x 40 x 25 cm |
| Weight: | 410g |
Login