Anti-skimming RFID shield card with active jamming chip
From
€2.89
without imprint
| Unitprice without imprint | €3.27 |
|---|---|
| Net total: | €3.27 |
| Gross total: | €3.89 |
Product number:
A23-P820.523
Inventory:
Product information "Anti-skimming RFID shield card with active jamming chip"
Make any wallet, purse or money clip RFID & skim safe. This card draws energy from NFC/RFID scanners to power up and instantly creates an electronic field making all 13.56 Mhz cards invisible to the scanner. No battery needed. 24/7 protection by patented E-field technology against electronic pickpocketing. NFC (13.56 MHz) Blocking.
| Colour: | white (± PMS White) |
|---|---|
| Brand: | XD Collection |
| Compliance: | Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins, Conform SVHC directive 1907/2006/EC, Conform PAHS content in Reach & ZEK 01-4-08, Conform the U.S. lead content, Conform Cadmium directive 91/338/EC |
| Customs Tariff Number: | 3926909790 |
| Custom sleeve possible: | Yes |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 2mm |
| Length: | 86mm |
| Material: | PVC |
| OuterCartonDimension: | 49 x 24 x 32 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 1250 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 19.5 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 18.5 |
| Outer carton dimensions: | 49 x 24 x 32 cm |
| Packaging Information: | Plain individual box |
| Weight: | 7g |
| Width: | 54mm |
Login