Andrea 240 g/m² apron with adjustable neck strap
From
€12.80
without imprint
| Unitprice without imprint | €13.98 |
|---|---|
| Net total: | €13.98 |
| Gross total: | €16.64 |
Product number:
A34-11333401
Inventory:
Product information "Andrea 240 g/m² apron with adjustable neck strap"
Protecting beautiful clothes while cooking is easy with the Andrea apron. The apron consists of 240 g/m² twill (65% polyester and 35% cotton), which makes it thick and sturdy, while still soft and comfortable to wear. The two front pockets offer a quick and easy way to store kitchen essentials. The apron is adjustable with a buckle around the neck and a tie back closure, making it one-size-fits-all. Multiple large print options for maximum logo exposure.
| Colour: | White |
|---|---|
| Brand: | Unbranded |
| Country of Origin: | BANGLADESH |
| Customs Tariff Number: | 6211431000000000000000 |
| Length: | 1000mm |
| Material: | Cotton twill of Polyester Cotton, 240 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 51 x 46 x 30 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 50 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 12 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 10.5 |
| Outer carton dimensions: | 51 x 46 x 30 cm |
| Outlet: | Yes |
| Weight: | 210g |
| Width: | 700mm |
Login