Amuse Zero Waste Lunchbox- Grey
From
€4.13
without imprint
| Unitprice without imprint | €4.13 |
|---|---|
| Net total: | €4.13 |
| Gross total: | €4.91 |
Product number:
A558-SKU1673076
Inventory:
Product information "Amuse Zero Waste Lunchbox- Grey"
The Amuse Zero Waste lunchbox is made of 100% recycled plastic, from Amuse's own production waste. Due to the use of recycled materials, the colour of each lunchbox may vary slightly. The lunchbox is BPA-free and 100% certified food-safe. To make sure the lunchbox does not open in your bag, an elastic band is used, but this is a sustainable solution. The elastic is made from recycled jeans. In short, you are certainly doing your bit for a better world with this lunchbox!
The Amuse Zero Waste Lunchbox can be personalised with a thermal print on the elastic. The lunchbox is dishwasher and microwave safe.
| Colour: | grey |
|---|---|
| Brand: | Amuse |
| Customs Tariff Number: | 3924100000 |
| Height: | 50mm |
| Length: | 140mm |
| Number of pieces per pallet: | 728 |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 26 |
| Refining dimension: | 111 x 23 mm |
| Weight: | 150g |
| Width: | 210mm |
Login