Amuse Recycled PP Lunch Box
From
€7.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €7.95 |
|---|---|
| Net total: | €79.50 |
| Gross total: | €94.60 |
Product number:
A24-W47493
Inventory:
Product information "Amuse Recycled PP Lunch Box"
Lunchbox from the Amuse brand. Made from 100% post-consumer recycled PP plastic. The elastic closing band is made from 33% upcycled denim and 66% Tencel, a fabric made from natural wood cellulose, and is therefore recyclable. The lunchbox is adjustable in height. Dishwasher-safe. Washing by hand is recommended to preserve the imprint. Made in Europe. During the production process for making various food-safe kitchen products, there are often leftovers. Instead of throwing them away, this plastic waste is collected and processed into granules. New products are made from these granules.
| Colour: | Grey/Green |
|---|---|
| Brand: | Amuse |
| Country of Origin: | BE |
| Customs Tariff Number: | 3926100000 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 50mm |
| Length: | 185mm |
| Made in Europe: | Yes |
| Material: | recycled plastic;polyester;rubber |
| Number of pieces per pallet: | 960 |
| OuterCartonDimension: | 59,9 x 39,9 x 40,4 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 72 |
| Production time: |
- on the lid right (max 50 x 35 mm), tampo print: Production time 5 working days after final approval - on top of lid below strap (max 80 x 35 mm), tampo print: Production time 5 working days after final approval - on the lid (max 150 x 90 mm), digital print: Production time 10 working days after final approval - on the lid, individual name (max 150 x 90 mm), digital print: Production time 10 working days after final approval |
| Weight: | 121g |
| Width: | 125mm |
Login