Amuse Recycled PP Lunch Box Large
From
€8.95
without imprint
| Unitprice without imprint | €8.95 |
|---|---|
| Net total: | €89.50 |
| Gross total: | €106.50 |
Product number:
A24-W15290
Inventory:
Product information "Amuse Recycled PP Lunch Box Large"
Lunchbox from the Amuse brand. Made from 100% post-consumer recycled PP plastic. The elastic closing band is made from 33% upcycled denim and 66% Tencel, a fabric made from natural wood cellulose, and is therefore recyclable. The lunchbox is adjustable in height. Dishwasher-safe. Washing by hand is recommended to preserve the imprint. Made in Europe. During the production process for making various food-safe kitchen products, there are often leftovers. Instead of throwing them away, this plastic waste is collected and processed into granules. New products are made from these granules.
| Colour: | Grey/Green |
|---|---|
| Brand: | Amuse |
| Country of Origin: | BE |
| Customs Tariff Number: | 3926100000 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 50mm |
| Length: | 210mm |
| Made in Europe: | Yes |
| Material: | recycled plastic;polyester;rubber |
| Number of pieces per pallet: | 560 |
| OuterCartonDimension: | 50 x 31 x 34 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 28 |
| Production time: |
- on the lid right (max 50 x 35 mm), tampo print: Production time 5 working days after final approval - on top of lid below strap (max 80 x 35 mm), tampo print: Production time 5 working days after final approval - on the lid (max 185 x 115 mm), digital print: Production time 10 working days after final approval - on the lid, individual name (max 185 x 115 mm), digital print: Production time 10 working days after final approval |
| Weight: | 143g |
| Width: | 140mm |
Login