Americano® Espresso Eco 250 ml recycled tumbler
From
€4.38
without imprint
| Unitprice without imprint | €5.56 |
|---|---|
| Net total: | €278.00 |
| Gross total: | €330.82 |
Product number:
A34-21045405
Inventory:
Product information "Americano® Espresso Eco 250 ml recycled tumbler "
Compact, double-wall insulated tumbler with twist-on lid. Fits under most coffee makers. The tumbler is 70% recycled in total, with a recycled mug with black inner layer, and a standard lid. Since the lid is not made of recycled material it can be ordered in a wide range of different colours. Mug is fully recyclable. The shades of black may vary due to the nature of the recycled material. Volume capacity is 250 ml. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. BPA-free and dishwasher safe.
| Colour: | Black, Green |
|---|---|
| Brand: | Unbranded |
| Country of Origin: | UNITED KINGDOM |
| Customs Tariff Number: | 3924100090000000000000 |
| Diameter: | 94mm |
| Eco: | Yes |
| Height: | 118mm |
| Made in Europe: | Yes |
| Material: | Recycled PP Plastic, PP Plastic |
| OuterCartonDimension: | 36 x 40 x 53 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 90 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 9.4 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 8.93 |
| Outer carton dimensions: | 36 x 40 x 53 cm |
| Weight: | 101g |
Login