Americano® Espresso Eco 250 ml recycled tumbler with spill-proof lid
From
€5.56
without imprint
| Unitprice without imprint | €7.04 |
|---|---|
| Net total: | €352.00 |
| Gross total: | €418.88 |
Product number:
A34-21045505
Inventory:
Product information "Americano® Espresso Eco 250 ml recycled tumbler with spill-proof lid "
Double-wall insulated tumbler with a secure twist-on spill-proof lid. The lid clips closed to better prevent spillages, and is manufactured without silicone for a fully recyclable mug. The tumbler is 70% recycled in total, with a recycled mug with black inner layer, and a standard lid. The shades of black may vary due to the nature of the recycled material. EN12875-1 compliant, dishwasher safe, and microwave safe. Volume capacity is 250 ml. Packed in a recycled PE plastic bag. Made in the UK. BPA-free.
| Colour: | Black, Green |
|---|---|
| Brand: | Unbranded |
| Country of Origin: | UNITED KINGDOM |
| Customs Tariff Number: | 3924100090000000000000 |
| Diameter: | 94mm |
| Eco: | Yes |
| Height: | 118mm |
| Made in Europe: | Yes |
| Material: | Recycled PP Plastic, PP Plastic |
| OuterCartonDimension: | 36 x 40 x 53 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 90 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 9.4 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 8.93 |
| Outer carton dimensions: | 36 x 40 x 53 cm |
| Weight: | 102g |
Login