Americano® Eco 350 ml recycled tumbler with spill-proof lid
From
€6.58
without imprint
| Unitprice without imprint | €8.34 |
|---|---|
| Net total: | €417.00 |
| Gross total: | €496.23 |
Product number:
A34-21042506
Inventory:
Product information "Americano® Eco 350 ml recycled tumbler with spill-proof lid"
Double-walled tumbler made from recycled plastic, with a twist-on spill-proof lid and black inner layer. The tumbler is 75% recycled in total, with a recycled mug and standard lid. The lid clips closed to better prevent spillages, and is manufactured without silicone for a fully recyclable mug. Due to the nature of recycled plastic, there may be small marks or some colour variation. EN12875-1 compliant, dishwasher safe, and microwave safe. The tumbler has a volume capacity of 350 ml and is fully recyclable. Made in the UK. Packed in a recycled PE plastic bag. BPA-free.
| Colour: | Purple |
|---|---|
| Brand: | Unbranded |
| Country of Origin: | UNITED KINGDOM |
| Customs Tariff Number: | 3924100090000000000000 |
| Diameter: | 94mm |
| Eco: | Yes |
| Height: | 154mm |
| Made in Europe: | Yes |
| Material: | Recycled PP Plastic, PP Plastic |
| OuterCartonDimension: | 36 x 40 x 53 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 60 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 8 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 7.6 |
| Outer carton dimensions: | 36 x 40 x 53 cm |
| Weight: | 122g |
Login