Amelia 450 g/m² cotton towel 70x140 cm
From
€15.86
without imprint
| Unitprice without imprint | €17.32 |
|---|---|
| Net total: | €17.32 |
| Gross total: | €20.61 |
Product number:
A34-11700280
Inventory:
Product information "Amelia 450 g/m² cotton towel 70x140 cm"
High quality and sustainable 450 g/m² towel that is delightfully thick, silky, and super soft to the skin. This item is certified STANDARD 100 by OEKO-TEX®. It guarantees that the textile product has been manufactured using sustainable processes under environmentally friendly and socially responsible working conditions and is free from harmful chemicals or synthetic materials. Available in a variety of beautiful colours to refine any home or hotel bathroom. The towel is dyed with a waterless dyeing process that reduces freshwater demand and prevents the large volumes of polluted water that are typical of water-based dyeing processes. Towel size: 70x140 cm. Made in Europe.
| Colour: | light grey |
|---|---|
| Brand: | Unbranded |
| Country of Origin: | BULGARIA |
| Customs Tariff Number: | 6302600090000000000000 |
| Eco: | Yes |
| Length: | 1400mm |
| Made in Europe: | Yes |
| Material: | Cotton, 450 g/m2 |
| OuterCartonDimension: | 59 x 40 x 50 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 30 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 15 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 14 |
| Outer carton dimensions: | 59 x 40 x 50 cm |
| Weight: | 441g |
| Width: | 700mm |
Login