Alto POP 350 ml tumbler with 360° lid
From
€2.76
without imprint
| Unitprice without imprint | €3.48 |
|---|---|
| Net total: | €174.00 |
| Gross total: | €207.06 |
Product number:
A34-21074806
Inventory:
Product information "Alto POP 350 ml tumbler with 360° lid"
The Alto 350 ml tumbler contains 50% Prevented Ocean Plastic – every tumbler recycles and reuses 10 disposable plastic cups collected from Asia. The tumbler with the unique 360° clip-on lid is a sophisticated and stylish single-walled drinking vessel featuring insulating ridges for safe and comfortable handling. The innovative lid allows you to drink from any side of the cup, and enhances any drinking experience with a stronger aroma from your chosen beverage. Both the lid and vessel are made of fully recyclable plastics. Enjoy your favourite hot beverages in both comfort and style.
| Colour: | Sandstone |
|---|---|
| Brand: | Unbranded |
| Country of Origin: | UNITED KINGDOM |
| Customs Tariff Number: | 3924100090000000000000 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 132mm |
| Made in Europe: | Yes |
| Material: | 50% PP Plastic and 50% Recycled PP plastic (POP) |
| OuterCartonDimension: | 37 x 55 x 47 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 80 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 5.5 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 5.22 |
| Outer carton dimensions: | 37 x 55 x 47 cm |
| Width: | 860mm |
Login