Alo RCS recycled aluminium lightweight cup 450ml
From
€1.49
without imprint
| Unitprice without imprint | €1.68 |
|---|---|
| Net total: | €1.68 |
| Gross total: | €2.00 |
Product number:
A23-P437.200
Inventory:
Product information "Alo RCS recycled aluminium lightweight cup 450ml"
Introducing the Alo RCS Stackable Aluminium Cup - Eco-friendly and stylish, 450ml of reusable perfection. Lightweight, versatile, and designed to reduce waste. Make a lower impact choice today! Cold drinks & Hand wash only. Total recycled content: 65% based on total item weight. BPA free. Capacity 450ml. Plastic free bulk paper packaging.
| Colour: | navy (± PMS 2767C) |
|---|---|
| Brand: | XD Collection |
| Compliance: | Bisphenol A free materials used, Conform Food safe directive 1935/2004/EC & 2020/1245, Conform German Food Safe Legislation, Certificate of Recycled Claim Standard |
| Content: | 0,45 l |
| Customs Tariff Number: | 7323930090 |
| Diameter: | 87mm |
| Eco: | Yes |
| Ecological Information: | Recycled Content Percent: 100 |
| Gift wrapping: | Yes |
| Height: | 130mm |
| Material: | Recycled Aluminium |
| OuterCartonDimension: | 48 x 47 x 30 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 250 |
| Outer Carton Weight Gross KG: | 11.6 |
| Outer Carton Weight Net KG: | 10.3 |
| Outer carton dimensions: | 48 x 47 x 30 cm |
| Outlet: | Yes |
| Packaging Information: | Individual paperwrap |
| Weight: | 41g |
Login