Alfie GRS Recycled Shopper (270 g/m²)
From
€4.35
without imprint
| Unitprice without imprint | €4.35 |
|---|---|
| Net total: | €4.35 |
| Gross total: | €5.18 |
Product number:
A24-409798
Inventory:
Product information "Alfie GRS Recycled Shopper (270 g/m²)"
Shopper with long handles, made from recycled corduroy polyester (270 g/m²). This super-soft velour rib fabric – familiar from the seventies and now back in fashion – gives the bag a retro yet contemporary look. Ideal for everyday use or a casual day out. GRS-certified. Total recycled material: 94%. Capacity approx. 8 litres.
| Colour: | Black |
|---|---|
| Certificates: | GRS |
| Country of Origin: | CN |
| Customs Tariff Number: | 4202929890 |
| Eco: | Yes |
| Height: | 420mm |
| Length: | 380mm |
| Material: | recycled polyester;PU |
| Number of pieces per pallet: | 1200 |
| OuterCartonDimension: | 45 x 40 x 49 cm |
| Outer Carton Quantity Per Carton: | 100 |
| Production time: |
- on the label (max 50 x 25 mm), laser engraving CO2: Production time 8 working days after final approval - on the label individual name (max 50 x 25 mm), laser engraving CO2: Production time 8 working days after final approval - on the label (max 50 x 25 mm), tampo print: Production time 5 working days after final approval |
| Weight: | 130g |
Login